Proszki dzielone w terapii pediatrycznej
Udostępnij
Farmakoterapia dziecięca wiąże się z wieloma wymaganiami i problemami dotyczącymi odpowiedniej dawki i postaci farmaceutycznej podawanych leków. Jednym z rozwiązań w terapii pediatrycznej jest zlecanie przez lekarzy proszków dzielonych do sporządzenia przez farmaceutów w aptekach szpitalnych i ogólnodostępnych.
Jednym z największych wyzwań we współczesnej medycynie jest efektywna terapia pediatryczna, która jest szczególnie wymagająca. Grupa pacjentów pediatrycznych charakteryzuje się dużą rozpiętością, co ma przełożenie na wybór odpowiedniej postaci leku i drogi podania w zależności od grupy wiekowej. Dla dzieci urodzonych przedwcześnie zaleca się podawać leki w postaci roztworów lub zawiesin przez sondę dożołądkową, dla noworodków w postaci czopków oraz płynów doodbytniczych, natomiast dla niemowląt – w postaci kropli, oraz roztworów i zawiesin [1]. Drogą pierwszego wyboru podania leku u noworodków w warunkach szpitalnych powinno być podanie pozajelitowe [2].
Mimo zalecanych postaci farmaceutycznych, leczenie pacjentów pediatrycznych, a w szczególności neonatologicznych, wiąże się z trudnym wyborem odpowiedniej postaci leku. Problem ten wynika zarówno z niewystarczającej dostępności preparatów w optymalnych dawkach dla dzieci, jak i z niedostatecznej ilości badań klinicznych,co często przekłada się na stosowanie leków poza wskazaniem (off label) [3, 4]. W Polsce zostały przeprowadzone badania dotyczące częstości stosowania leków poza oficjalnymi wskazaniami. W pediatrii odsetek wyniósł aż 90% ze wszystkich przepisywanych leków [5].
Brak produktów leczniczych w pożądanych dawkach i dostępnych preparatów na rynku oznacza konieczność modyfikacji dawek dla dorosłych na dawki dla pacjentów pediatrycznych, przy jednoczesnym uwzględnieniu powierzchni i masy ciała oraz wieku pacjenta. Należy również pamiętać o różnicach fizjologicznych, wpływających na biodostępność leków pomiędzy pacjentami dorosłymi a dziećmi [4].
Proszki dzielone
Wobec ograniczonej ilości dostępnych leków gotowych w pediatrii, kluczowe wydaje się być przygotowywanie leków recepturowych w aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych. Najistotniejszą grupą są pacjenci najmłodsi, począwszy od dzieci przedwcześnie urodzonych, kończąc na dzieciach kilkuletnich. Spośród sporządzanych leków recepturowych do stosowania wewnętrznego dla pacjentów pediatrycznych w aptekach najczęściej przepisywane i wykonywane są proszki dzielone.
Jako substancję pomocniczą w proszkach przeważnie wykorzystuje się laktozę. W przypadku występującej nietolerancji laktozy można ją zastąpić glukozą [6]. Proszki dzielone mogą być przygotowywane z surowców farmaceutycznych do receptury aptecznej (pro receptura) bądź z leków gotowych. Niestety, obecnie na rynku farmaceutycznym wciąż jest zbyt mało substancji leczniczych dostępnych jako surowce farmaceutyczne.
Powoduje to konieczność wykorzystania produktów gotowych przeznaczonych dla osób dorosłych, które w swoim składzie posiadają często dużą ilość substancji pomocniczych. Substancje te w myśl definicji, swoim działaniem nie powinny mieć wpływu farmakologicznego na organizm. Nie ma jednak pewności, że pacjent pediatryczny zareaguje w ten sam sposób co dorosły na zawarte w leku substancje pomocnicze. Wynika to z różnic w fizjologii (m.in. niedojrzałość funkcji przewodu pokarmowego) oraz odmiennej farmakokinetyki pomiędzy tymi dwiema grupami [7].
W Tabeli 1. przedstawiono prawdopodobne efekty uboczne substancji pomocniczych po podaniu doustnym w zależności od wieku oraz chorób współistniejących pacjentów pediatrycznych. Większość z podanych w tabeli związków jest wykorzystywana w produkcji płynnych postaci leków. Ze stałych postaci leku wykorzystywane są najczęściej tabletki, w których oprócz substancji wypełniających (laktoza, sacharoza), mogą występować także barwniki, tj. indygotyna czy czerwień koszenilowa, które są składnikami otoczek.
Czerwień koszenilowa, jako barwnik azowy, u dzieci nadwrażliwych może powodować pokrzywkę, zwężenie oskrzeli czy też obrzęk naczynioruchowy. Sposoby usunięcia otoczek opisano w książce Jachowicz R. [8]. Warto jednak podkreślić, że nawet niewielkie pozostałości po usunięciu otoczki mogą powodować taką reakcję. W przypadku wykorzystania tabletek zawierających laktozę, należy z kolei uważać na występującą nietolerancję laktozy.
Tabela 1. Lista substancji pomocniczych o zwiększonym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych dla pacjentów pediatrycznych po podaniu doustnym [7]
Sposoby podawania proszków dzielonych
Zalecanym sposobem podaży proszków dzielonych dzieciom jest podawanie całego opłatka skrobiowego z proszkiem, jednak ma on dużo ograniczeń i możliwy jest u dzieci starszych, współpracujących, które potrafią połykać stałe postaci leku.
W przypadku dzieci młodszych proszki podaje się w postaci roztworu lub zawiesiny. Taką postać trzeba przygotowywać każdorazowo przed użyciem (ex tempore).
Szczególną grupą pacjentów są dzieci, które wymagają żywienia enteralnego (enteral feeding). Jest ono przeznaczone dla pacjentów, dla których zachowane zostały możliwości trawienia i wchłaniania z wyłączeniem bezpośredniej drogi doustnej, która u tej grupy pacjentów jest niemożliwa [9]. Podaż leków drogą enteralną również wiąże się z koniecznością rozpuszczenia lub zawieszenia proszków w danym nośniku, które należy sporządzać ex tempore.
Nośniki i pora podaży
Wśród pacjentów neonatologicznych duża ich część wymaga żywienia enteralnego przez sondę nosowo-żołądkową lub gastrostomię. Wraz z poprawą stanu zdrowia i wiekiem, dzieci stopniowo przechodzą na żywienie doustne. Wybór, w czym należy zawiesić proszki zależy od zaleceń producenta dotyczących pory podawania substancji leczniczych. W tym momencie kluczowa rola należy do farmaceuty szpitalnego, który oprócz sprawdzenia dawek substancji leczniczych zleconych przez lekarza, informuje także zespół pielęgniarski o tym, jak podawać proszki dzielone, w czym je zawieszać oraz jakie ewentualnie mogą wystąpić interakcje.
Następnie dziecko po opuszczeniu oddziału szpitalnego, trafia do domu, często z zaleceniem kontynuacji terapii proszkami doustnymi. Na postawie zlecenia lekarskiego wykonują je wtedy farmaceuci w aptekach otwartych. W praktyce wraz z wydaniem leku w postaci proszków dzielonych, rodzice rzadko otrzymują informację o sposobie ich przygotowania przed podaniem dziecku oraz o tym, czy należy je podać w trakcie karmienia czy też niezależnie od niego. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele antybiotyków w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny lub zawiesin, kropli i czopków zawierających leki przeciwbólowe, przeznaczone dla dzieci.
Ograniczona dostępność leków kardiologicznych w postaci pozwalającej bezpieczną podaż pacjentom pediatrycznym, powoduje konieczność wykonywania proszków dzielonych z gotowych produktów. W Tabeli 2. zebrano informacje o sposobie przygotowania i porze podania proszków dzielonych w terapii pacjentów kardiologicznych. Informacje te dostępne są w Charakterystyce Produktu Leczniczego danego leku. W przypadku leków tj. Opacorden oraz Propranolol WZF [10, 18], producent nie określił zaleceń dotyczących pory ich przyjmowania.
Informacja o podaży niezależnie od karmienia występuje w przypadku tabletek: Amlodipine Bluefish, Furosemidum Polpharma, Hydrochlorotiazyd Polpharma, Captopril Jelfa i Sildenafil SymPhar [11, 13, 14, 15, 19, 20]. Oznacza to, że leki te można rozcieńczyć albo mlekiem albo wodą, bez wpływu na biodostępność substancji leczniczej. Producenci Spironolu i Coryolu jednoznacznie podkreślili konieczność podaży tych leków w trakcie karmienia, dlatego też rozcieńczalnikiem z wyboru będzie mleko [16, 22]. W przypadku Propranololu firmy Accord zaleca się podaż przed karmieniem, a więc nośnikiem będzie woda [17].
Tabela 2. Zestawienie medium i czasu podaży dla proszków dzielonych sporządzonych z tabletek w terapii kardiologicznej. Opracowanie własne na podstawie [10-22]
Ciekawym przykładem jest omeprazol, który ma postać kapsułek dojelitowych. Są one wypełnione mikropeletkami powlekanymi specjalną otoczką dojelitową, dzięki której uzyskano trwałość substancji aktywnej w kwaśnym środowisku żołądka. W przypadku pacjentów pediatrycznych, u których istnieje możliwość podaży doustnej, należy podać mikropeletki (bez rozdrobnienia) bezpośrednio do jamy ustnej dziecka. Pacjenci, którzy są żywieni enteralnie nie mogą mieć dostarczonego omeprazolu w postaci nieroztartych peletek, z powodu możliwości zapchania sondy.
Z uwagi na otoczkę dojelitową, roztarcie zawartości kapsułki i podanie do żołądka skutkowałoby utratą aktywności omeprazolu. Z kolei podanie do jelita przez sondę rozdrobnionych mikropeletek mogłoby spowodować agregację elementów otoczki, a w konsekwencji – utratę drożności sondy [2]. Dlatego u pacjentów mających sondę nosowo-żołądkową o dużej średnicy zaleca się zawieszenie mikropeletek w soku jabłkowym (bądź innym soku o odczynie kwaśnym). Zabieg ten umożliwia dotarcie leku w postaci nienaruszonej do jelita, gdzie następuje wchłanianie leku [7]. Z kolei pacjenci posiadający dostęp dojelitowy, powinni mieć podany omeprazol uprzednio zawieszony w jałowym 8,4% roztworze wodorowęglanu sodu [2, 7, 23].
Taki sam tok postępowania występuje w przypadku podaży preparatów zawierających pankreatynę. Jeżeli została zachowana możliwość podaży doustnej, zawartość kapsułek dojelitowych należy podać do jamy ustnej pacjenta w małej objętości pokarmu. Granulat należy uprzednio zawiesić w kwaśnym soku owocowym (chorzy z sondą dożołądkową) bądź w 8,4% roztworze wodorowęglanu sodu (dostęp dojelitowy) [2, 23].
Podsumowanie
Farmakoterapia pacjentów pediatrycznych wiąże się z wieloma problemami dotyczącymi doboru postaci leków oraz właściwej dawki leków. Wynika to między innymi z ograniczonej dostępności gotowych leków pediatrycznych o odpowiednich dawkach dla różnych grup wiekowych. Jednym z rozwiązań jest zlecanie przez lekarzy proszków dzielonych, które mogą składać się z surowców farmaceutycznych lub pochodzić z gotowych preparatów handlowych dostępnych na rynku farmaceutycznym.
W przypadku korzystania z leków gotowych, np. tabletek należy mieć jednak na uwadze, że taka postać nie gwarantuje otrzymania przez dziecko należnej dawki substancji aktywnej. Najkorzystniejsze byłoby sporządzanie proszków dzielonych z surowców farmaceutycznych do receptury aptecznej (pro receptura), jednak ich dostępność jest ograniczona. Dodatkowo, tabletki często zawierają wiele substancji pomocniczych, których wpływ na organizm młodego pacjenta jest trudny do ocenienia. Wynika to z niedojrzałości fizjologicznej, w szczególności dzieci przedwcześnie urodzonych.
Dopóki nie powstaną pediatryczne leki gotowe o optymalnych dawkach i postaciach dla różnych grup wiekowych, farmakoterapia dzieci wciąż pozostanie wyzwaniem. Dlatego firmy farmaceutyczne w najbliższych latach powinny w szczególności skupić się na rozwoju tej gałęzi medycyny, aby zwiększyć bezpieczeństwo terapii pacjentów pediatrycznych.
Autorka:
mgr farm. Aleksandra Lenart
Apteka Szpitalna, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu
Artykuł ukazał się na łamach 55. wydania kwartalnika Farmakoekonomika Szpitalna
Źródła:
- Jachowicz R., Maciejewska A., Litwin A., Dziedzic M., Pandyra-Kowalska B.: Receptura pediatryczna. Jachowicz R. (red.): Receptura apteczna. Wyd. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015, 480-529.
- Ciszewska-Jędrasik M., Adamowicz O., Sieradzki E.: Zasady podawania leków chorym żywionym enteralnie. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, 2012.
- Muśko M., Sznitowska M.: Postacie leków pediatrycznych. Część I. Wymagania i podstawowe problemy – dawkowanie, połykanie, smak. Farmacja Polska. Tom 66, Nr 3, 215-220.
- Kamińska E.: Bezpieczeństwo farmakoterapii u dzieci w aspekcie różnic rozwojowych. Pediatria Medycyna Rodzinna. Tom 12, Nr 4, 363-374.
- Popławska A., Murgrabia T.: Prawny aspekt stosowania leków poza wskazaniamiw pediatrii – odpowiedzialność lekarza. https://forumpediatrii.pl/artykul/prawny-aspekt-stosowania-lekow-poza-wskazaniami-w-pediatrii-odpowiedzialnosc-lekarza (stanz dn. 30.08.2021 r.).6. Apteka Szpitalna. Receptura w aptece szpitalnej – potrzeba czy obowiązek? https://aptekaszpitalna.pl/aktualnosci/receptura-w-aptece-szpitalnej-potrzeba-czy-obowiazek/2021-01-14/ (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Breitkreutz J., Boos J.: Paediatric and geriatric drug delivery. Expert Opinion on Drug Delivery. Vol. 4, No. 1, 37-45.
- Jachowicz R., Stożek T., Czech A., Maciejewska A.: Receptura stałych postaci leku. Jachowicz R. (red.): Receptura apteczna. Wyd. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015, 308-343.
- Williams N. T.: Medication administration through enteral feeding tubes. American Journal of Health-System Pharmacy. Vol. 65, No. 24, 2347-2357.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Opacorden. http://leki.urpl.gov.pl/files/43_Opacorden_tabl_powl_200mg.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Amlodipine Bluefish. http://leki.urpl.gov.pl/files/Amlodipine_Bluefish_tabl_10.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Amlozek. http://leki.urpl.gov.pl/files/25n_Amlozek_5_10_tabl.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Furosemidum Polpharma. http://leki.urpl.gov.pl/files/FurosemidumPolpharma_tabl_40mg.pdf (stanz dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Hydrochlorotiazyd Polpharma. http://chpl.com.pl/data_files/2013-02-13_smpc_hydrochlorothiazid_polpharma_25mg_2012_06p.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Captopril Jelfa. https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc162230/captopril-jelfa-dokument.pdf. (stan z 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Coryol 6,25 mg. http://chpl.com.pl/data_files/2012-04-30_coryol_625_smpc.pdf (stan z 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Propranolol Accord. http://leki.urpl.gov.pl/files/30_PropranololAccord_10_40.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Propranolol WZF. http://leki.urpl.gov.pl/files/25_PROPRANOLOL_WZF_tab.pdf (stan z dn. 30.08.2021)
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Sildenafil Medana. https://www.polfawarszawa.pl/products/chpl/smpc-sildenafil-medana-2018-10pl.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Sildenafil SymPhar. https://www.symphar.com/wp-content/uploads/2017/09/Sildenafil-SymPhar_Informacja-dla-osoby-wykonuj%C4%85cej-zaw%C3%B3d-medyczny.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego: Ismian. http://leki.urpl.gov.pl/files/38_Ismian.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Spironol. http://leki.urpl.gov.pl/files/28_SPIRONOL_50mg_tabl_powl.pdf (stan z dn. 30.08.2021 r.).
- Ciszewska-Jędrasik, Cichowlas A., Sieradzki E.: Produkty lecznicze których nie należy kruszyć/dzielić. https://docplayer.pl/9364273-Produkty-lecznicze-ktorych-nie-nalezy-kruszyc-dzielic-maria-ciszewska-jedrasik-andrzej-cichowlas-edmund-sieradzki.html (stan z dn. 30.08.2021 r.).